מספר פריט : 3459

מילר ר. (2002), להזין את העובר הרוחני: החזון החינוכי של מריה מונטסורי

מספר פריט : 3459

Ron Miller(2002). Nourishing the Spiritual Embryo: The Educational Vision of Maria Montessori.

מסה זו של רון מילר הוא ניסיון להתחקות אחר התפיסה  החינוכית הרוחנית של מריה מונטסורי. אומנם, מזה יותר מתשעים שנה , שיטתה מיושמת ברחבי העולם בעזרת ספרי הדרכה, חומרי למידה ושגרת חיים , אך תפיסת עולמה עמוקה מאוד ומשקפת שינוי מוחלט של תפיסותינו את ההוראה, הלמידה, הילדות ותכלית הקיום האנושי עלי אדמות.

מונטסורי נולדה באיטליה בשנת 1870. בגיל צעיר היא גלתה עניין במדעים ומתמטיקה  והפכה לאישה באיטליה הראשונה שהוסמכה לשמש כרופאה בשנת 1896. בראשית דרכה, חקרה התנהלותם של ילדים בעלי פיגור שכלי ובהמשך פתחה תובנות חינוכיות שהתבססו על מחקרים אמפיריים.

אחת מנקודות השיא בהתפתחותה המקצועית כאשת חינוך הושגה עם פתיחת בית הילדים [casa dei bambini] בשנת 1907. אירוע זה נגע לעומק נפשה וזמן קצר לאחר מכן, היא החליטה לעזוב את הקריירה האקדמית המבריקה שלה  על להתמסר לנצרות. בנו יעיד שהדבר קרה כתוצאה מההשפעה החינוכית המרשימה לה הייתה עדה במוסד החינוכי שהיא הקימה. בהמשך, במשך חמישים שנה, עד יום מותה בשנת 1952, היא הקדישה את חייה לגאולה ולהתחדשות הרוחנית של האנושות שיכולה להתרחש רק על ידי הזנת הכוחות היצירתיים האלוהיים המצויים בילדים.

משנתה החינוכית בנויה על כמה יסודות: ראיה נבואית של הגאולה האנושית; יסודות רפואיים/פסיכולוגיים/ביולוגיים; תפיסתה האקולוגית של החיים שהקדימה את זמנה בעשרות שנים.

מונטסורי הפכה להיות נוצרייה קתולית הדוקה  שהקדישה לא מעט מכתביה לחינוך קתולי. בין היתר פרסמה ספר: “הילד והכנסיה” בשנת 1929. אמונתה הנוצרית באה לידי ביטוי באמונתה ההדוקה שהבריאה והאנושות נבראו טובים באופן הבסיסי ביותר.

אבל אמונתה של מונטסורי הייתה רחבה הרבה מעבר לאמונה הנוצרית ונגעה לרבדים המשותפים לרוב המסורות הדתיות. חוקריה מסכימים להגדיר את רוחניותה כאוניברסאלית.

תפיסה הוליסטית של העולם
מה שיצר את תפיסת עולמה ההוליסטית הייחודית של מריה מונטסורי היה השילוב בין דת למדע. מונטסורי התבוננה רבות בעולם בטבע על מנת ללמוד על החיים ועל האדם. מתוך כך היא התרשמה מהקשר הקיים בין כל חלקי העולם והיצורים החיים, התלות ההדדית שביניהן, התכלית של כל דבר הקיים עלי אדמות והגיעה לתובנה שהקוסמוס מתפקד בהרמוניה מדהימה לקראת תכלית ברורה “מתוכננת מראש על ידי יד אלוהית מכוונת”. היא הייתה משוכנעת שתכלית החיים היא לציית לצו האלוהי היוצר הרמוניה ומתקן עולמות. בבסיס התפיסה החינוכית שלה האמונה העמוקה שהאנושות צריכה להשתלב ולפעול למימושה והשלמתה  של התכנית האלוהית.

על פי תפיסתה, לא נוצרנו על מנת ליהנות אלא על מנת לקדם את הבריאה. תפיסה זו מזכירה לנו את גישתם של הוגים מאוחרים וחשובים כגון  מרטין לוטר קינג, אברהם יהושע השל או קרישנמורטי שאף הם האמינו  שהובאנו עלי אדמות על מנת לתרום את חלקנו ביצירת הצדק, ההרמוניה והתבונה האלוהית ולא כדי לספק את חושינו או את תשוקותינו החומריות והחושניות.

לאור תפיסה זו, אין לראות בחינוך הכנה להצלחה מקצועית או חברתית של התלמיד אלא כתהליך שנועד לעורר הכוחות האלוהיים הטמונים באדם שיאפשרו לו לתרום את תרומתו הייחודית לקידום ותיקון העולם.

היא הצטערה על כך שהתקדמותו החומרית והטכנולוגית של האדם מרשימה הרבה יותר מהתפתחותו הרוחנית, האתית והפסיכולוגית והאמינה שיש לתקן עוות זה במהלך המאה העשרים. היא ראתה במערכת החינוך המערבית כוח מדכא, מזיק  ומשעבד בני אדם והציעה במקומו את מה שהיא כנתה החינוך “הקוסמי”. חינוך שנועד לספק למתחנך חזון הנוגע ליופי הבריאה ולתפקיד הייחודי שעליו למלא כדי לשמור עליה ולטפחו.

היא האמינה מכל לבה שרק חינוך בעל ערכים אלה ישנה את כוון ההיסטוריה האנושית ויסיט אותה מהאלימות והמלחמות.
היא התבוננה באנושות כאל אחדות אחת של אומה אחת: בני האדם. ועליהם לעבוד יחדיו על מנת לצור עולם טוב יותר.

הילד בעובר רוחני

מונטסורי נהגה להשוות את ההתפתחות הרוחנית והפסיכולוגית של ילדים להתפתחותם הפיזית. כפי שגוף האדם בראשית דרכו מתפתח מכוחות עצמו כעובר הזקוק להגנת המעטפת שמסביבו, כך נפש האדם זקוקה למעטפת מגינה של הורים וסביבה . היא האמינה שהילדות המוקדמת של ילד הנה תקופה של קליטה מואצת [intense psychic receptivity]. הילד סופג את העולם החיצוני וחורט אותו בנפשו דרך תחושות, רגשות והתרשמויות שהוא מקבל מסביבתו הקרובה. אחד מעקרונות הפעולה המרכזיים של מונטסורי הוא המושג של מה שהיא כנתה “תקופות רגישות” [sensitive periods] , תובנה אליה היא הגיעה תוך התבוננות בילדים העוברים תקופות של תשומת לב ממוקדת לדברים שונים במהלך התפתחותם : למשל, כשהם הגיעו להבשלת יכולת הדבור שלהם, הם יפנו תשומת לב גדולה יותר למה שמושמע סביבם; כשהם מגיעים ליכולת של בשלות מוטורית, הם יפעלו בהתאם ביחס לסביבתם. ולכן, תפקיד ההורים והמחנכים לספק את צרכיהם של ילדיהם בזמן ובמקום הנכון.

מונטסורי הגדירה את העובר הרוחני של הילד האוצר היקר ביותר של האנושות כי בו ורק בו הפוטנציאל לשנות את העולם. היא האמינה מכל לבה שהאנרגיות האלוהיות היצירתיות של הילד יכולות להיות נפוצות בעולם כמקור של טוב. ברור מעל לכל ספק מכתביה של מונטסורי שהיא לא ראתה כשליחותה החינוכית להפיץ חומרי למידה ייחודיים למערכות חינוך אלא להסביר לעולם המודרני שעליו להיות רגיש לפאר החיים המתגלים מעצמם דרך חייהם של הילדים. זו הייתה קריאתה במשך 50 שנות חייה האחרונים.

בית הילדים

בעיניה, זה לא היה רק מבנה פיזי. מה שהופך בית לבית הוא האהבה והדאגה  שהוא מעניק לגרים בתוכו, הדבר החשוב ביותר להתפתחות הפסיכולוגית הבריאה של הילדים. ולכן, מה שמונטסורי ניסתה לעשות הוא להכניס את האהבה המשפחתית המצויה בבית בריא לבית ספרה.

עיצובו של בית הנועד לתרום להתפתחות הרוחנית של ילד דרש היענות לצרכים פדגוגיים ספציפיים.

ראשית, שיטת החינוך שלה לא דגלה בחופש מוחלט של הילד כפי שעשו מאוחר יותר נייל או הולט. כל עוד הילד עסוק בפעילות יוצרת, אין להפריע לו אך המבוגר צריך להיות ערני ברגעים של יציאה מן הריכוז. מבוגרים צריכים להבחין בין מה שמקרי, תכליתי, אימפולסיבי או הרסני לבין מה שבונה ויצירתי. היא בקשה לטפח משמעת פנימית בזכות פעילות מכוונת תכלית. היא בקשה לטפח ריכוז המכוון לתשומת לב ולמאמץ.

בעיניה, הסביבה מחנכת יותר מהמתווך הבוגר. או ליתר דיוק: אלה האנרגיות היצירתיות הפנימיות של הילד המוצאים בסביבתם חומרים המאפשרים עשייה תכליתית שתורמים להתפתחותו הרצויה של הילד. זוהי גישה המאמינה מאוד בכוחות הפנימיים הטמונים בילד, בשונה למשל מגישתו של דיווי שהאמין באינראקציה החברתית ככלי מרכזי לחינוך.

גישתה של מונטסורי והדגש שהיא שמה על הסביבה זכתה ללא מעט ביקורות כי היא נתפסה כ”אמפיריסטית” , כלומר מבכרת חושים ואינטלקט על פני דמיון ובניית משמעות, בניית דברים קונקרטיים  על פני פנטזיה, וכו…בכך למשל, שונה גישתה מזו של רודולף שטיינר שהאמין בפיתוח הדמיון והיצירתיות ומזו של ההבנייתיים [constructivist]  שטיפחו את המשחק. בקיצורו של דבר, היא האמינה שעל מנת לבנות נפש בריאה, יש לבנות בית וסביבה המספקים את הגירויים ששלבי ההתפתחות השונים של הילד  זקוקים להם.


Ron Miller(2002). Nourishing the Spiritual Embryo: The Educational Vision of Maria Montessori. In, John P. Miller and Yoshiharu Nakagawa [Eds],  Nourishing our wholeness: Perspectives on Spirituality in Education.

 “We must take into consideration that from birth the child has a

power in him.We must not just see the child, but God in him. We

must respect the laws of creation in him.”

Maria Montessori, 1935 (1989a, p. 98)

This essay   provides  a brief overview of Maria Montessori’s spiritual conception of education. Yet these reflections are enough to make us realize that current educational policies, with their single minded emphasis on unforgiving standards, rigorous testing, and accountability to corporate and bureaucratic elites, are a sad perversion of education’s possibilities.

Montessori’s educational vision is far more profound than this, and essentially aims for a complete transformation of virtually all modern assumptions about teaching, learning, childhood, and the very purpose of human existence on this Earth. This was recognized as early as 1912 by one of the first Americans to visit Montessori’s experiment in Rome, Dorothy Canfield Fisher, who reported that Montessori considered her “ideas, hopes and visions” to be “much more essential” than the

techniques she had developed.

An Educational Physician

Montessori was born in Chiaravalle, Italy in 1870 and grew up in Rome. As she matured she became interested in mathematics and science, areas of study that attracted few women in her time or place. Overcoming prejudice and outright opposition, she became the first woman to enroll in medical school in Italy, was an uncommonly diligent student, and graduated with high honors in 1896. Immediately she embarked on a successful career as a physician, scholar, research scientist, and internationally respected advocate of women’s rights. Her practice and research increasingly specialized in the problems of “mentally defective” children, and by 1900 she was involved in teacher training as well as direct pedagogical work with children. She undertook extensive studies of psychiatry, physical anthropology, and pedagogy, finding the pioneering work of Jean Itard and Edouard Seguin, earlier physicians who had worked with deaf-mute and “idiot” children, to bemost relevant to her emerging understanding.

Her educational approach was not the result of philosophical speculation or a specific political agenda, as is the case for most educational theorists; she maintained throughout her long career that education must follow the universal laws of human development as these are revealed in the lives of actual children, rather than seek to achieve social aims by imposing adult ideals on young people. We should keep in mind that any particular way of understanding or applying “universal laws”

is affected by one’s historical and cultural conditioning, thus no educational method is absolutely,universally superior. But it remains significant that Montessori’s educational theory began with an unusually open minded experimental approach, which she enjoined her followers to emulate.

Years later, Montessori’s son Mario described her as a “positivist” and “disbeliever” duringthese formative years of her career, and her major biographer, Rita Kramer, called her a“freethinker” (i.e., essentially nonreligious, skeptical). Yet Kramer also observed a “peculiar tension in Montessori between scientist and mystic, between reason and intuition,” that showed itself as early as her years in medical school, when chance encounters with children inspired asense that she had “a destiny to fulfill” (Kramer, 1976, pp. 91, 45). Her work with children, culminating in the founding of the first casa dei bambini (Children’s Home) in 1907, seems to have touched a deep place in Montessori’s soul. Kramer reports that during these years she began attending an annual two-week spiritual retreat at a convent, while Mario Montessori suggested that his mother’s conversion was rather dramatic: thunderstruck by the transformations she observed inthe children under her care, “she left her career, she left her brilliant position among the socialists and feminists, she left the university, she left even the family and followed Him [Christ]” (Mario Montessori, 1984, p. 51). For nearly half a century, until her death in 1952, Montessori was a tireless crusader for the spiritual renewal of humanity, which she believed could occur       only by nourishing the divine creative power within the children of the world.

Outside the confines of academic discourse, she lectured around the world, held conferences, trained teachers, and wrote several books. Beyond propagating the “Montessori Method,” this body of work represents a prophetic vision of human redemption. It rests on a foundation of medical/psychological/biological insight (Montessori’s understanding of human development as well as her ecological conception of life were well ahead of her time), yet her work is laced with Biblical imagery and religious fervor..

Montessori had clearly become a devout Roman Catholic. By 1915 she was applying her educational insights to sectarian religious education and in 1929 published a book on The Child in the Church. Indeed, one extension of the Montessori movement, represented particularly by thework of Sofia Cavelletti and Gianna Gobbi, is an explicit Catholic approach to religious education in early childhood that nurtures the young child’s personal relationship to God .

Nevertheless, Montessori’s faith was not merely sectarian—it was a transcendental, mystical spirituality, and as such it touched upon core religious teachings at the root of nearly all world traditions.

A Holistic Vision of the Universe

The blend of science and religion in Montessori’s worldview forms the basis for a truly holistic conception of the universe. Montessori looked carefully and deeply into the world of nature and found, not isolated material entities interacting mechanically, but a living and purposeful Cosmos. “All things are part of the universe, and are connected with each other to form one whole unity” (Montessori, 1973, p. 8). She was deeply impressed by he harmony she discerned in the natural world, the ecology of existence that gives every living thing a meaningful function in the larger system. Every species, indeed every individual organism, contributes to the good of the whole by performing its inherent “cosmic” function. This harmony has not emerged randomly, but expresses “a pre-established plan” that is “of divine origin”; she was convinced that “the purpose of life is to obey the occult command which harmonizes all and creates an ever better world” (Montessori, 1989b). The Cosmos is engaged in a process of evolution toward ever greater harmony—toward the fulfillment of God’s mysterious purpose. The guiding belief of Montessori’s educational philosophy, the fundamental point around which all her principles and techniques revolve, is her conviction that humanity has its own special function to fulfill in this divine evolution. The human species is “God’s prime agent in creation” and it is our responsibility to “learn to do more effectively our share of work in the cosmic plan” (Montessori, 1973, pp. 26, 33). Evolution is not yet complete; God’s purpose has not yet been achieved, and the mission of human life is to give expression to the formative forces within us that are yearning to complete the cosmic plan. We are called to work in partnership with the divine.

This understanding of our existence places all our endeavors—our cultural, political, economic, and even our most personal strivings—in an entirely spiritual light: “The world was not created for us to enjoy,” Montessori proclaims, “but we are created in order to evolve the cosmos” (Montessori 1989b, p. 22). In an earlier essay (Miller, 2000), I argued that this striking statement is consistent with the teachings of great moral sages such as Martin Luther King, Jr., Abraham Heschel, and Krishnamurti, who all similarly asserted that we are on this Earth to contribute to the unfolding of divine justice, harmony and wisdom, not merely to amuse ourselves or satisfy our many material and sensual desires. In this light, education is not to be seen merely as preparation for a successful career or any sort of social or intellectual distinction; rather, education is the process of awakening the divine formative forces within every person’s soul that enable the individual to make his or her own unique contribution to the cosmic plan, to fulfill his or her own destiny.

Montessori  repeatedly observed that our material and technological progress had far outpaced our psychological, moral and spiritual development, and in the twentieth century it was imperative that we make a determined effort toward remedying this imbalance.

Modern societies, due to their pervasive materialism, have neglected the spiritual forces that animate the human being, and our institutions, particularly schooling, have become repressive and damaging, turning people into “slaves” of the machine rather than cultivating their spiritual sensitivity, she wrote. Modern people are ill prepared to deal with the great moral challenges of our age, and are unable to resist the demons of nationalism and war that threaten to engulf the world.

To address this imbalance, Montessori envisioned a curriculum for elementary school students that she called “cosmic education.” The purpose of this approach is to provide the young person with an expansive, inspiring vision of the grandeur of the universe and one’s personal destiny within it. This is an education that gives life meaning because all aspects of creation are shown to fit into a complex, interconnected whole that is far larger than our customary limited worldview.

Cosmic education lifts the young person’s consciousness out of the mundane, materialistic concerns of modern society and instills a sense of awe, touching a receptive and searching force within the soul. This is exactly the sort of “spiritual reconstruction” that Montessori intended when she spoke at several international peace conferences in the 1930s, and asserted that only the spiritual renewal of humankind through education, not any superficial economic or political effort, could alter the violent course of human history: “The real danger threatening humanity is the emptiness in men’s souls; all the rest is merely a consequence of this emptiness” (Montessori, 1972a, pp. 44, 53). In recognition of her efforts, Montessori was nominated for the Nobel Peace Prize in 1949, 1950 and 1951.

Consistent with her holistic understanding, Montessori saw all of humanity as one nation, even one organism—an “organic unity.” She considered people as fundamentally being citizens of the Cosmos beyond their social or cultural conditioning. Given technological developments of the modern age, she argued, it was time to put partial identities and false distinctions aside, and work together globally to achieve our “collective mission” of furthering the evolution of consciousness.

It is education’s task to encourage peaceful cooperation “and readiness to shed prejudices in the interests of common work for the cosmic plan, which may also be called the Will of God.

The Child as Spiritual Embryo
Montessori often compared the process of psychological and spiritual development to the physical unfolding of the human organism. Just as the material body first takes shape as a self forming embryo, requiring during its formation the protection and nurturance of the womb that envelopes it, the human soul first appears in the newborn child in an embryonic form that requires nourishment from a psychic womb—the protective environment of loving, caring parents and a spiritually responsive education. Montessori’s distinctive notion of the child as a “spiritual embryo” emphasized her key principle that the growing human being is not simply a biological or psychological entity, but a spiritual energy seeking expression in the form of a human body within the physical and cultural world.

Montessori, like Emerson, referred to the “secret” within the soul of every child—the personal spiritual imperative that transcends whatever social prejudices, ideologies, and mundane educational curricula that adults seek to overlay onto the child’s personality.

Reflecting on the unusually lengthy period of physical dependence that human infants (compared to other species) experience, Montessori was convinced that early childhood is designed to be a time of intense psychic receptivity. The young child takes in the world through an ”absorbent mind,” literally incarnating (taking into its body mind) the sensations, impressions, and feelings it receives from the surrounding environment. One of the guiding principles of Montessori pedagogy, the concept of “sensitive periods,” expresses her observation that young children move through periods of development during which they are especially attuned to particular characteristics in the environment. When they are ready to acquire language they hungrily, effortlessly absorb it by hearing it spoken around them; when they are ready to develop fine motor skills they begin to act on their surroundings accordingly. It is the task of parents and educators to provide the stimulation and resources the developing child needs at these critical times. Keep in mind that for Montessori this is not simply a biological or pedagogical responsibility, but a profound spiritual task, because the child is being directed by its embryonic spiritual energies to reach out to the world to fashion a personality. Careless parenting or education, by stifling optimum development, frustrates the child’s spiritual formation.

Montessori called the spiritual embryo humanity’s “most precious treasure” because it was only this divine formative power that could transform the world.

She was convinced that through the child, these energies could be released into the world as a powerful source of good. It is evident throughout her work that the heart of Montessori’s educational mission was not to introduce special techniques or materials into pedagogical practice but to make a fervent plea to the modern world to become “sensitive to the wonder of life revealing itself” through the life of each child. That was the appeal she made for fifty years to audiences and readers throughout the world.

The Children’s Home

The learning environment Montessori sought to provide was not simply a house—a physical space with child-sized furniture and developmentally appropriate materials. The correct translation of casa dei bambini, as Dorothy Canfield Fisher insisted in 1912, is “children’s home.” Feminist philosopher Jane Roland Martin explicitly built on this understanding of Montessori’s vision in her concept of the “schoolhome”—an educational setting that provides the love, caring and nurturance that young human beings vitally require for their healthy development (Martin, 1992)

 Martin observed that in the modern industrial age, as both men and women leave home to work, children are left without  the strong “domestic context” that provides a nurturing womb for their psychological, emotional and moral unfolding. She argued that even though John Dewey, around the same time as Montessori, sought to address the problems industrialization posed to children’s development, Montessori understood far better than Dewey the role of this “domestic,” traditionally feminine, realm of nurturing. Montessori “had inserted family love into school,” an endeavor Martin regarded as critically needed in our time (Martin, 1992, p. 14).

While this is not the place to discuss the details of classroom practice in Montessori schools, it is important to recognize that for Montessori and the movement she inspired, the design of a “home” for nurturing children’s spiritual development suggests specific pedagogical requirements.

First, it is necessary to understand the meaning of freedom in Montessori education. She often advocated the “liberty” of students in the learning environment, and emphasized the principle, quoted above, that “all beings develop by themselves” and adults “cannot do better than not to interrupt that development.” However, she clearly did not mean to endorse the absolute trust in children’s actions expressed by educators such as A. S. Neill or, later, John Holt. As long as a child is engaging in constructive activity, the adult must stay out of the way because divine forces are at work, but we need to be vigilant for lapses in concentration when a child’s impulsive desires or negative reactions to earlier events start to dominate his or her activities. Montessori believed that the educator needs to be acutely sensitive to the meaning of children’s behavior, and should distinguish between random, impulsive, destructive activity, and genuinely purposeful pursuits guided by “eternal laws” working within the child’s soul. Montessori sought, above all, to cultivate inner discipline through purposeful activity. In her view, the child becomes “normalized”—capable of acting responsibly, independently—through concentration. The educator’s task is to assist the child in finding connections to the environment that call forth concentrated attention and effort.

It is the environment that educates, not the teacher directly; more precisely, it is the child’s inherent formative energies, finding material in the environment to act upon purposefully, that calls or brings forth (the genuine meaning of the word “educate”) the child’s true nature. The educational process starts with the individual, with self-formation, and then extends out into the social life of the classroom. Progressive educators have always had misgivings about the Montessori approach because this emphasis on personal independence reverses Dewey’s premise that all learning, and even the development of the individual personality, is grounded in social interaction. Montessori saw children growing from inside out, from a spiritual source, where Dewey saw the human being developed through dialogue and negotiation with the social environment. Montessori was not, however, advocating some sort of rugged individualism: She was convinced that a child allowed to develop “normally” would naturally forge a loving relationship with the larger world, starting in the classroom and radiating outward to all humanity.

Because Montessori emphasized the importance of the environment in learning, her theory has been criticized as being “empiricist” in a Lockean sense, meaning that she appeared to privilege sensory and intellectual content over imagination or the construction of meaning. The emphasis in her early childhood environment, in particular, is on “sensorial” materials, and she asserted that for the most part young children would gain more by being engaged in concrete activities (purposeful work) than in fantasy play. On this point, it is quite remarkable that even while Montessori’s spiritual conception of the world paralleled that of Rudolf Steiner (Coulter, 1991), her educational approach is vastly different from Waldorf pedagogy’s explicit and detailed cultivation of imagination, and it differs as well from “constructivist” educators’ emphasis on free play.

In short, to create a proper home for the developing human soul, Montessori argued that educators must provide a “prepared environment” that would answer to specific patterns of development as she understood them. In assessing Montessori’s vision, I think it is useful to separate the principle that the growing child requires a spiritual home that enables the true self to develop from the prescription of what that environment must entail. I believe that the principle is universal, and that Montessori deserves enormous credit for formulating it. Yet, it seems likely that Montessori’s own understanding of learning and child development, despite her claim to scientific objectivity, was partially conditioned by her own historical, cultural and religious context, just as any theory of pedagogy is necessarily so conditioned. If we truly have faith in the dynamic, possibly divine creative energies seeking expression through us, then it seems to me that we must be willing to subject our assumptions, our methods and techniques to the test of ongoing experience.

We will find, I believe, that various portions of the Montessori “method” will be more or less relevant to the needs of particular children in particular situations at particular times. I believe we can acknowledge this, even as we appreciate the genius of this brilliant woman’s soaring, liberating vision.

נכתב ע"י: רון מילר.
דילוג לתוכן