מספר פריט : 2385

העצמת הרוח בעשייה החינוכית – ד”ר נמרוד שיינמן

העצמת הרוח בעשייה החינוכית - ד"ר נמרוד שיינמן

מספר פריט : 2385

ד"ר נמרוד שיינמן

כשהרוח נוכחת בכיתה איכות תשומת הלב משתנה, והמלמדים והלומדים באים במגע עם ממדים של משמעות, כמיהה, פליאה, פתיחות וגילוי. כשהרוח נוכחת בכיתה אנחנו נענים לכמיהה הפנימית של כל ילד למשהו שהוא מעבר לקיום המוכר, ונפתחים לממדים עמוקים בהוויה ובחוויה האנושית.
הרוח נוכחת בכיתה כשאנחנו פונים לחיים הפנימיים, לתובנות של הלב ולאנושיות הייחודית של הדמויות שאתנו. אנחנו פוגשים “אחרת” את עצמנו ואת האחרים, ונפתחים להכיר ולהוקיר את הרגישות, הכמיהות והיכולות שבכל אחד מאיתנו.
כשהרוח קיימת בכיתה הלומדים מרגישים בטחון לשתף בשמחות, גאוות, תסכולים, אכזבות, חלומות ותקוות. הם לוקחים סיכון לחשוף כאב, בלבול, מבוכה או בושה, ומגלים את ההוקרה, החמלה והסליחה.
בתכניות “קשיבות בחינוך”, אנחנו מציעים דרך שיטתית והתנסותית של למידה מודעת, שמביאה ילדים לחוות את עצמם (ואת הקיום) “אחרת”. בניגוד ללמידה הרגילה, התנסויות קשיבות מתכתבות עם החלק שבילד שרוצה לחוות את עצמו ולפתח את עצמו מבפנים. תהליכי הלמידה מתבססים על התבוננות מודעת (Mindfulness) בהתרחשויות העולם הפנימי, ו”איסוף” החוויות לתובנות, מיומנויות וסל כלים. קשיבות בחינוך הוא אמצעי משמעותי לטיפוח ריכוז ורוגע, מודעות וגילוי עצמי, בטחון והבעה אישית, פתיחות ותחושת קרבה. התוכניות יוצרות תרבות של נוכחות וקשב שמקרינה על מערכת היחסים והאווירה שבה לומדים ומלמדים. מורים מכל המקצועות יכולים לשלב זאת בהוראה.
על ד”ר נמרוד שיינמן
ד”ר נמרוד שיינמן הוא מחלוצי רפואת גוף-נפש וקשיבות בחינוך בישראל. קשיבות בחינוך (מיינדפולנס בחינוך) היא דרך שיטתית וחווייתית של למידה מודעת שמביאה ילדים לגיוס ולמימוש משאבים מכל חלקי האישיות שלהם. העקרונות נשענים על עולמות התוכן קשיבות (Mindfulness), למידה רגשית-חברתית (Social & Emotional Learning), רפואת גוף-נפש (Mind-Body Medicine) ובריאות גוף-נפש (Mind-Body Health), שהותאמו במיוחד לתחומי הוראה וחינוך.
אתר בישראל: mindfulness-edu.com

נכתב ע"י: ד"ר נמרוד שיינמן.
דילוג לתוכן