מספר פריט : 8664

ההכרה האנושית במערומיה – פָּרַמְהַנְסָה יוֹגָאנַנְדָה

ההכרה האנושית במערומיה - פָּרַמְהַנְסָה יוֹגָאנַנְדָה

מספר פריט : 8664

  קהלי יעד
כיתות י יב
מבוגרים
  שיוך תרבותי
פילוסופיה
  אורך טקסט
טקסט רגיל
  מילות מפתח
אדם, אנושות  ]  [  היגיון, שכלתנות, תבונה, רציונליזם, אינטלקטואליות  ]  [  מודעות עצמית  ]  [  מציאות ודמיון, מציאות מדומה  ]  

“האדם אינו יכול להבין אמיתות נצחיות בטרם ישחרר את עצמו מן היומרנות. ההכרה האנושית במערומיה אינה אלא רפש בן מאות שנים, השורץ פעילות דוחה של אינספור אשליות ביחס לעולם. אימת שדות הקרב מחווירה לעומת הפעם הראשונה שבה האדם ניצב מול אויביו הפנימיים! אין אלה יריבים בני תמותה, שעליהם ניתן לגבור בעזרת הפגנת כוח מכאיבה; חיילי התאווה הנבערת מצויים בכל, אינם יודעים מנוח, ורודפים את האדם אפילו בשנתו, חמושים בנשק מתוחכם ורעיל, ומבקשים להשמיד את כולנו.” 
מתוך: אוטוביוגרפיה של יוגי, פָּרַמְהַנְסָה יוֹגָאנַנְדָה. עמ’ 62.  תרגום: שחר לב (דיויה)

הערות:

מה המשמעות של האמרה הידועה “דע את עצמך”(nosce te ipsum) ?

האם לדעת את עצמך זה לדעת את הכרתך? את תודעתך? בפילוסופיה ההודית, שלב הכרחי בדרך לדעת את העצמי זה לשכוח אותו, או באופן ספציפי יותר להיפרד מתודעתנו.

תודעתנו היא היוצרת של המַאיַה, האשליה הקוסמית. האדם יוצר עולמות פיקטיביים באמצעות הכרתו, הוא יוצר דתות, אמונות, פילוסופיות, תיאוריות, אידאלים, חוקים, מדינות, סטנדרטים חברתיים ועוד ועוד. האדם בורא באמצעות תודעתו עולם, אך היכן העולם הזה? האם באמת יש מדינה בשם “צרפת”? האם באמת יש לה גבול עם מדינה בשם “אנגליה”? אם נתבונן על כדור הארץ מהחלל האם נמצא את הגבול הזה? לא. ולמרות זאת במידה וצרפת תפלוש לאנגליה תהיה מלחמה ואנשים יהרגו, משום שתודעת האדם בראה “מדינה” ו-“גבול”. אם נתבונן נשים לב שגם ההתניות החברתיות בהן אנו חיים, למשל, שאישה צריכה להראות בצורה מסוימת (נגיד רזה), להתחתן בגיל מסוים, להרוויח סכום מסוים וכן הלאה, הם לא יותר מהבניות חברתיות המצויות בתודעתו של האדם. למרות שאנו יודעים זאת חוסר היכולת להתאים את עצמנו להתניות הללו עלול לגרום לנו סבל רב. גם הפחדים שלנו, מהקטנים ועד הגדולים ביותר הם שדונים תוצרי תודעתנו ובכל זאת כל כך קשה לנו להתנער מהם. הפילוסופיה ההודית קובעת- הכל הוא יציר ההכרה והיא האויב המסוכן ביותר שלנו.

  קהלי יעד
כיתות י יב
מבוגרים
  שיוך תרבותי
פילוסופיה
  אורך טקסט
טקסט רגיל
  מילות מפתח
אדם, אנושות  ]  [  היגיון, שכלתנות, תבונה, רציונליזם, אינטלקטואליות  ]  [  מודעות עצמית  ]  [  מציאות ודמיון, מציאות מדומה  ]  
דילוג לתוכן