מספר פריט : 1852

דמיון מודרך

מספר פריט : 1852

דמיון מודרך הוא כלי/ שיטה קוגניטיבית להרפיה נפשית עמוקה לשם
שיפור הבריאות הגופנית, רגשית ורוחנית דרך העצמה של כוחות הריפוי והגשמת חלומות, ליצירת מציאות חדשה רצויה.

שיטה זו מבקשת לטפל בבעיות פיזיות ורגשיות כמו: מחלות כרוניות, אסתמה, לרגיעה ושליטה בכאב, מצבי מתח וחרדה ולהציע תרגול מיומנויות ודרכי פתרון בעיות בהם מתקשים מבוגרים וילדים בחיי היום יום.

הדמיון המודרך מבוסס על העיקרון שאנחנו יכולים להשפיע על מציאות חיינו בעזרת כוח המחשבה, על ידי אימון ותרגול של הרובד השכלי בכל אחת משלושים ושתיים האינטליגנציות, לצורך שינוי גישה, עיצוב אמונה חדשה, שינוי הרגלים ובסופו של תהליך, אף שינוי המציאות האישית.

הדמיון מאפשר לאדם לדמיין את התכלית הסופית וכאשר האדם מדריך את עצמו לדמיין או להעלות במחשבתו דבר כלשהו הוא יכול לדמיין את התכלית הסופית של הפעולה ועל כן להתערב בה.

תפיסה זו מתבססת על העובדה שהנפש חושבת בתמונות ועל כן טכניקה זו מגייסת את כוח הדמיון כדי להשפיע על המצב הנפשי, להעלות מחשבות לא מודעות באופן אסוציאטיבי, (על ידי משחק)לתרגל את שליטת המוח על התפקודים הגופניים ולאמן ולתרגל את היכולת לשנות גישות ואמונות. יש האומרים כי הדמיון הוא מציאות המתרחשת במימד אחר ועל כן מאפשר לראות דברים בחיינו כפי שהיינו רוצים לראות. ועל כן, על ידי כך שיוצרים בדמיון התרחשות מפורטת כלשהי, אגב השמטת יסודות חיוניים מסוימים, מניחים לתת מודע להשלים אותם.

השיטה משלבת טכניקות הירגעות והרפיה דרך הצטיידות בחשיבה חיובית ואופטימית הכוללות החזיה של פרטי עצמים, מצבים ודימוי של שימוש בחושים אחרים. בתוך התהליך מדמיינים מצבים מסוימים באמצעות מגוון החושים.

קיימים סוגים שונים של דמיון מודרך לצורך שינוי: דמיון פתוח, דמיון מתוכנת ודמיון מודרך.

דמיון פתוח הוא האזנה לתת מודע דרך חקירת התנגדויות, חשיפת רגשות, גילוי דימויים אישיים והבהרת אפשרויות.

דמיון מתוכנת פירושו האזנה ושיחה עם תת המודע על פי תסריט קבוע מראש.

דמיון מודרך הוא שילוב של דמיון פתוח ודמיון מתוכנת.

הדמיון המודרך התפתח היסטורית ברקע של מספר אישים שהגו רעיונות מכוננים.

היפוקראטס היוני שנחשב לאבי הרפואה המודרנית אמר כי שכל מה שמשפיע על המוח משפיע על הגוף.

פרקלסוס היה הרופא והאלכימאי החשוב ביותר בתקופת הרנסנס כתב בין היתר כי כוחו של הדמיון הוא גורם בעל חשיבות עליונה בתחום הרפואה – הוא עשוי לגרום למחלות והוא גם עשוי לרפאן.

רבי נחמן מברסלב (1772-1810) טווה עבור מאמיניו מעשות נפלאות ודיבר על ריפוי בעזרת מטאפורות ותרגילים שהתבססו באופן מובהק על הדמיון המודרך.

יונג יצר את המונח “ארכיטיפ”, סמל אוניברסלי מולד משותף שייסד את הרעיון שהמציאות היחידה המוכרת לאדם היא דימוייו המחשבתיים, בין אם הם מציאותיים ובין אם הם דמיוניים.

מאז ועד היום נערכו ניסויים רבים אשר הוכיחו שוב ושוב את הקשר שבין כוח המחשבה והדמיון לגוף.

הרפואה הפסיכו- נוירו – אימונולוגית היא תחום חדש במדע הרפואה החוקר את יחסי הגומלין שבין הפסיכו (רגשות ומחשבות) לנוירו (מערכת העצבים) ולמערכת האימונולוגית (מערכת החיסון).

דמיון מודרך לילדים היא שיטה התואמת לקצב החיים המודרני והמהיר הצופה לתוצאות טובות ומידיות. טכניקה זו שהיא טבעית והוליסטית ניתנת ליישום בקלות אצל ילדים כי יש להם יכולת להתחבר במהירות לדמיון ובאמצעותו לעבור מהמודע אל הלא מודע. הם חושבים בצורה מהירה ותגובתם אסוציאטיבית ואותנטית. הם יכולים ליצור בזריזות עולם מהיר של פנטזיה והם ניחנים בגמישות מחשבתית ואפשרות להסתכל באופן אחר על הנסיבות. מאפיינים אלו מאפשרים להשתמש בדמיון המודרך לפתור מגוון בעיות כמו: קשיים חברתיים, לחץ, פחדים, ביטחון עצמי ירוד, קשיי שינה ועוד ולהחליפם ברגשות של שמחה, הנאה, צחוק וביטחון. שיטה זו משתמשתביכולת הטבעית של הילדים ליצור דימויים. השיטה נותנת להם את הכלים להתמודד עם מצבים מלחיצים ולהתגבר על אתגרים העומדים בחייהם. כמו, נבואה המגשימה את עצמה דרך מחשבות טובות וחיוביות ובאמצעות הנחייה לדמיין תסריטים מרגיעים ושלוים.

היתרונות של דמיון מודרך לילדים:

  • תחושה של ביטחון
  • תחושה של שליטה
  • פיתוח היצירתיות
  • רכישת אמנות הרגיעה
נכתב ע"י: פנינית רוסו-נצר.
דילוג לתוכן