מספר פריט : 1271

אלוהים

מספר פריט : 1271

חשוב לזכור כי אלוהים על פי אמונות שונות הוא ישות עליונה שבראה את העולם ולפי חלקן גם מנהיגה אותו ועל כן העיסוק בו מהווה הזדמנות לעשות נגיעות רוחניות בתוך העשייה החינוכית.
עם זאת שרעיון האלוהות מלווה את התרבות האנושית במשך אלפי שנים, מהותו ועצם קיומו שנויים במחלוקת. בתקופות שונות קיבל האלוהים מובנים שונים, הנבדלים אלו מאלו במידה רבה עד שנראה  כי יהא זה קשה לכלול את כולם בהגדרה אחת.
בימי קדם האמינו תרבויות רבות שמספר הכוחות העליונים שווה למספר תופעות הטבע. בתקופות אלו נפוצה עבודת האלילים. על פי רוב היו מקריבים לאלילים קורבנות על מנת לרצותם ולשכך את כעסם. לאחר הופעת היהדות החלו נפוצות בעולם דתות המאמינות באל אחד בלבד, אמונה המכונה מונותיאיזם. כיום, הנצרות והאיסלם הן הדתות המונותיאיסטיות הנפוצות בעולם.

טעונים לקיומו של אלוהים:

  • טענות אפריוריות ולוגיות המבוססות על התבוננות והיגיון
  • טענות אפוסטריוריות המבוססות על חוויית החושים והניסיון
  • טענות המבוססות על התנסות סובייקטיבית

טיעונים נגד קיומו של אלוהים:

  • לא הגיוני, אין הוכחה, מביא לסתירות
  • טיעון מוסרי – יש רוע בעולם
  • צורך רגשי באמונה
  • התגלות שווא

להלן, רשימת סרטים העוסקים באלוהים והמהווים הזדמנות לעשות עשייה חינוכית סביב הנושא אלוהים ונושאים המשיקים לו כמו: אמונה, נס, תפילה, כוח עליון ועוד.

סרט: ואם נניח לרגע שיש אלוהים / ישראל 2013 עברית, ערבית ורוסית

בימוי, הפקה ותחקיר: רם לוי

הרהורי כפירה של דוקומנטריסט ותיק; שכונה ברמת-גן – חנווני, רקדנים, שען, כבשים, ספר, נביא זועם ועוד.

אמיתי? מבוים? מקוטע כמו שידורי טלוויזיה, כמו שיחות בנייד, כמו החיים.

ובסוף – מישהו נבהל: ואם אלוהים קיים – האם הוא חוזר וסופר אותנו?

הנקודות שניתן להתייחס אליהן: כל מה שקורה בעולם קורה בגלל אלוהים או בגללנו?; אם אלוהים קיים האם הוא משפר את איכות חיינו?; אם אנחנו חושבים שאלוהים קיים האם עלינו לחיות אחרת?; מי מביים את החיים האלו שלנו – אנחנו או אלוהים?

סרט: האיש שתבע את אלוהים / אוסטרליה 2001
פגיעת ברק שיורד מהשמיים בעיצומה של סערה, מטביעה את ספינת הדיג של סטיב מאיירס, דייג אוסטרלי שמח בחלקו (שהיה בעבר עורך דין), וחברת הביטוח מסרבת לשלם לו פיצויים בטענה שהנזק נגרם על ידי “כוח עליון” ((acts of god. מאיירס מחליט להגיש תביעת ענק נגד אלוהים ונציגיו עלי אדמות: הכנסיות השונות והרבנים היהודיים. הרעיון שנראה מטורף לחלוטין הופך לסנסציה תקשורתית. בעזרתה של עיתונאית העומדת לצידו של מאיירס, שיוצא למאבק המשפטי הגורלי בהיסטוריה. סאטירה מבריקה ומקורית.

הנקודות שניתן להתייחס אליהן: היחס שבין כוחות לטבע לשליטת האדם; מה שבין “כוח עליון” לישות עליונה – אלוהים; מה הם: כוח השליטה, הבחירה, הכוונה שלנו בחיים.

סרט: הבן של אלוהים / ישראל 2013

ארז תדמור וגיא נתיב . מפיק: שמי שיינברג

מסע הזוי של זקן נרגן בן 78 ובנו הברסלבי בן 45 אל צפון יוון, בעקבות קוסם אבוד – מסע שמביא אותם למבחן אחרון של אב ובן. סרט מסע יפה מאוד לעין. (שחקן מרכזי מכרם חורי).

הנקודות שניתן להתייחס אליהן: מה המשמעות של הטבע כמשהו שמזכיר חיים שמעבר?; מה הקשר שבין יופי לבין אלוהים?; האם יש קוסמים בעולמינו? מהיכן הם שואבים את כוחותיהם – מעצמם או ממקורות עליונים?; מה משפיע על מערכות היחסים האנושיים שלנו? האם יש מקום להשפעה של כוח עליון?

סרט: רק אלוהים סולח / ארה”ב 2013

ריאן גוסלינג וכריסטין סקוט תומאס מככבים בסיפורם של שני אחים שמנהלים מכון איגרוף בתאילנד. כשאחד האחים מסתבך עם החוק, אימם של השניים מגיעה בכוונה לנקום. סרט אלים וקשה.

הנקודות שניתן להתייחס אליהן: סליחה של אדם וסליחה של אלוהים

סרט: “איך עושה אלוהים?” – בצלאל 2012

http://godiskiddingproject.blogspot.co.il/

פרויקט לגילאי 4-10 המתייחס לשאלה: “מה זה אלוהים בשבילך?”

 סרט: אצבע אלוהים / ישראל 2008

במאי: יגאל בורשטיין

קומדיה דרמטית ישראלית על אהבות גדולות אך כושלות ועל חברות ששורדות אותן. קבלן הובלות וסוחר אלטע-זאכען מר נפש ואלים, והרצל הפועל שלו חורשים את שכונת דרום העיר על תלת אופנוע, מקרטע עם פלטפורמה עמוסה רהיטים ישנים. שבתאי מעביר את הרצל בפרך אך הרצל מחייך תמיד ושמח בחלקו. שבתאי מרבה לישון ובחלומותיו מופיעה אישה אדומת שיער ויפיפייה. יום אחד הוא מגלה את התצלום שלה על דף של עיתון ישן. זה אצבע אלוהים – היא קיימת במציאות ונגזר עליו למצוא אותה. זוהי אגדה אורבאנית, גירסה מהופכת לסיפור לכלוכית ובסופה של האגדה שני המלוכלכים מוותרים על הנסיכה – לטובת החברות ביניהם.

הנקודות שניתן להתייחס אליהן: עד כמה יש לנו שליטה בחיים שלנו; האם הידיעה של התרחשויות מעבר לנו משפרת את איכות החיים?; מה המשמעות של “אצבע אלוהים” בחיים בעולם הממשי; מה המשמעות של הוראות מלמעלה?

סרט: ברית: על נשים, אלוהים ומה שביניהם / ישראל 2005

במאית: נורית יעקבס-ינון – סרטי אלומה הפקה

הסרט מתמקד בשמונת הימים שבין הלידה לברית, שבוע בו לכל אישה עוצמת הרגשות מביאה את פסגת האושר, לגעת גם בתהומות של כאב. ימים בהם נגלים קצוות היחסים עם בורא עולם: זה השותף לבריאה, גוזר הגורלות, שקרוב ורחוק יותר מאי פעם. האם יש דרך בה אישה עובדת את אלוהיה? אוהבת את אלוהיה? כועסת עליו?

נקודות שניתן להתייחס אליהן: מהי אמונה? מהי כפירה? מה המשמעות של דיאלוג עם האל או היעדרו?; האם יש משמעות בעולם ללא אלוהים?

סרט: הילדים של אלוהיםchildren of the gods / קנדה

בימוי: מריו אזופארדי

שחקנים: אמנדה טאפינג, ריצ’ארד דין אנדרסון

סרט: הרפתקאות, מדע בדיוני, פעולה

סרט: מקום בגן עדן / ישראל 2013. דרמה

סיפור עלייתו ונפילתו של גנרל חסר מעצורים על רקע תולדות המדינה, לא פחות מכל זוהי מעשייה חסידית על אישה המוכר את מקומו בגן עדן, ורגע לפני מותו מנסה להציל את אביו ולבטל את המכירה. אבל יותר מהכול זהו סיפור על יחסי אבא ובן, על בן הגדל בצל החונק של אביו ומנסה להתנתק ממנו. מחיק ההתנתקות עצום עבור שניהם, ורק רגע לפני המוות נעשה ניסיון לתיקון.

נקודות שניתן להתייחס אליהן: האם יש גן-עדן? ; מה המשמעות של החיים בעולם הזה לעומת החיים בגן עדן?; האם החיים ייראו אחרת בידיעה שיש עולם הבא או גן עדן?

סרט: חולית / ארצות הברית 1984

בימוי: דיויד לינץ

הרפתקאות, מדע בדיוני, פעולה

בעתיד הרחוק, הדוכס ליטו אטריידיס ומשפחתו נשלחים על ידי הקיסר לעולם של חול בשם “חולית”. העולם הזה הוא העולם היחיד בגלקסיה הידועה שיש בו את המרכיב החשוב והיקר ביותר ביקום כולו – “הסם”. הקיסר מורה לאויב הגדול של אטריידיס, ולדימיר הארקונן, להרוג את הדוכס ומשפחתו, אבל הבן של הדוכס, פול אטריידיס, מצליח לברוח, וחי עם ילידי המקום. פול מגלה את הסוד המסתורי מאחורי חולית, ומגלה את הגורל שלו – לשחרר את חולית מהשלטון האכזרי של הקיסר. (מבוסס על הספר המפורסם של פרנק הרברט).

נקודות שניתן להתייחס אליהן: האם יש עולם מעבר לעולם שלנו?; מה היינו מוכנים לעשות כדי להגיע לעולם אחר?; איזה סוג של עולם היינו ממציאים?

סרט: טרון /  1982

מדע בדיוני

בימוי: סטיבן ליסברג

פלין הוא יוצר משחקים. המשחקים שלו נמכרים בעשרות אלפי עותקים אך פלין מאבד את עבודתו בחברת המחשבים והזכיות למשחקים שלו נגנבות על ידי ידיד מנהל החברה ובעזרת מחשב העל שלו. מחשב העל שפיתח מודעות עצמית ואינטליגנציה מלאכותית. מחליט להעלים את פלין ומכניס אותו לתוך עולם המחשב. בעולם המחשב חיים תוכנות וסרברים כמו בני אדם. הם מודעים שיש כוח עליון שנקרא המשתמשים אבל הם אינם יכולים לראות אותם. מאז שמחשב העל הוכנס למערכת הוא השתלט עליה ויצר עולם דיקטטורי. כאשר פלין נכנס למחשב הוא פוגש תוכנה בשם טרון וביחד הם מנסים להגיע ולהשמיד את מחשב העל.

נקודות להתייחס אליהן: אילו הישגים מדעיים המחשב לא יוכל להשיג לדעתך?; מה המשמעות של כוח עליון בחיים שלנו?; מי יכול להכיר בכוח עליון – האדם הרציונלי או האדם הרגשי?; כיצד הכוח העליון יכול להשפיע בטוב או ברע על העולם שלנו?

סרט: אלוהים אשם / 2012

בימוי: אסי דיין

ד”ר פומרנץ מטפל במוות בדרך הכי מצחיקה שיכולה להיות.
נקודות שניתן להתייחס אליהן: האם המוות הוא סופי?; מה הוא העולם שאחרי העולם?; כיצד אנו יודעים שהגשמנו את החיים במלואם בחיים שלנו?

סרט: החותם השביעי / 1957

בימוי: אינגמר ברגמן

אדם/ אביר מחפש תשובות לגבי החיים, המוות והקיום של אלוהים כשהוא משחק שחמט מול מלאך המוות בזמן המגפה.
נקודות להתייחס אליהן: מהי משמעות החיים; מה משמעות המוות; מה משמעות הקיום של אלוהים

נכתב ע"י: פנינית רוסו-נצר.
דילוג לתוכן